Wprowadzenie
Leczenie szumów usznych jest bardzo trudne i skomplikowane. Wynika to z faktu iż jest wiele przyczyn ich powstawania (patrz artykuł przyczyny szumów usznych) rodzaju szumów usznych (więcej patrz tu) jak i ich uciążliwości (patrz artykuł). Chociaż nie ma uniwersalnego lekarstwa, coraz więcej badań sugeruje, że neuroplastyczność mózgu może oferować nową nadzieję dla osób cierpiących na tę przypadłość.
Czym jest neuroplastyczność?
Z Wikipedii dowiadujemy się: Neuroplastyczność (plastyczność mózgu) – zdolność tkanki nerwowej do tworzenia nowych połączeń, mających na celu ich reorganizację, adaptację, zmienność i samonaprawę oraz procesy uczenia się i pamięci. Jest to powszechna cecha neuronów, występująca na wszystkich piętrach układu nerwowego.
Neuroplastyczność a szumy uszne
Szumy uszne są często związane z uszkodzeniem receptorów słuchowych w uchu wewnętrznym lub centralnych strukturach przetwarzania dźwięku w mózgu. Jednakże, nie wszyscy ludzie z uszkodzeniem słuchu doświadczają szumów usznych, co sugeruje, że istnieją inne czynniki, które wpływają na powstawanie i nasilenie tego zjawiska. Tutaj chodzi o proces neuroplastyczność. Badania sugerują, że neuroplastyczność odgrywa istotną rolę zarówno w powstawaniu, jak i w łagodzeniu szumów usznych. Uszkodzenie słuchu powoduje zmiany w sposób przetwarzania informacji dźwiękowej w mózgu. W odpowiedzi na te zmiany, mózg może ulec reorganizacji w sposób, który prowadzi do powstania szumów usznych. Na przykład, gdy neurony odpowiedzialne za przetwarzanie dźwięków z uszkodzonego obszaru zaczynają być mniej aktywne, inne obszary mózgu mogą przejąć tę funkcję, co może prowadzić do powstania „sztucznego” dźwięku, czyli szumów usznych. Jednakże, zjawisko to działa również w drugą stronę. Dzięki neuroplastyczności, mózg może adaptować się do obecności szumów usznych i zmniejszyć ich uciążliwość, poprzez terapie.
Jak wykorzystać neuroplastyczność do walki z szumami usznymi?
Istnieje kilka sposobów na wykorzystanie neuroplastyczności do walki z szumami usznymi, m.in.:
- Terapia dźwiękiem: polega na słuchaniu specjalnie dobranych dźwięków, które mają na celu stymulację kory słuchowej i zmniejszenie szumów usznych.
- Trening słuchowy: polega na ćwiczeniach, które pomagają mózgowi lepiej interpretować dźwięki i ignorować szumy uszne.
- Terapia poznawczo-behawioralna: pomaga w radzeniu sobie z negatywnymi emocjami i stresem związanymi z szumami usznymi.
- Zmiana stylu życia: obejmuje zdrową dietę, regularne ćwiczenia i odpowiednią ilość snu, które mogą pomóc wzmocnić neuroplastyczność mózgu.
Podsumowanie
Należy zaznaczyć, że neuroplastyczność nie jest panaceum na szumy uszne. Chociaż może ona pomóc w zmniejszeniu uciążliwości szumów usznych, nie zawsze prowadzi do ich całkowitego wyeliminowania. W tym artykule wpływ neuroplastyczności na szumy uszne zaprezentowano bardzo ogólnikowo. Więcej informacji na ten temat zaprezentowano w książce: „Jak pokonać szumy uszne i zawroty głowy”. Liczy ona ponad 300 stron.
Przykładowe księgarnie internetowe mające tę książkę
a) Taniaksiążka.pl ( zobacz książkę )
b) booktime.pl ( zobacz książkę )
Sklepy internetowe sprzedające, zioła suplementy i książki
c) czarymary.pl (link do strony
d) bee.pl (sprawdź czy jest dostępna)
Moja opinia o neuroplastyczności na szumy uszne
Zakupiłem przedstawioną powyżej książkę i zastosowałem zalecanie tam techniki stosowania neuroplastyczności na szumy uszne. Niestety nie przyniosły one spodziewanych przeze mnie rezultatów. Uważam że jeśli zależy Ci na pozbyciu się szumów usznych należy wypróbować każdą metodę. Każdy organizm jest inny. Jeśli ta metoda walki z szumami usznymi nie przekonała Cię zobacz inne metody leczenia tej dolegliwości.
autor S. K. 25. 03. 2024
Opracowano na podstawie
- openai.com
- https://www.oproblemachinaczej.pl/neuroplastycznosc-mozgu-klucz-do-rewolucyjnej-transformacji-umyslu/ 24. 03. 2024
- https://pl.wikipedia.org/wiki/Neuroplastyczno%C5%9B%C4%87 24. 03. 2024
- Joey Romenyi, „Jak pokonać szumy uszne i zawroty głowy, 2021