leczenie szumów usznych -TRT
 

Leczenie szumów uszynych – cel terapii TRT

Najczęstszą metodą leczenia szumów usznych jest terapia TRT. (skrót z języka angielskiego Tinnitus Retrainning Therapy).Nazywana jest ona również haubityzacją. Została opracowana przez P. Jastreboffa. Metoda ta zakłada neurofizjologiczny model powstawania szumów usznych. To oznacza, że w proces odczuwania szumów usznych zaangażowane są wszystkie poziomy dróg słuchowych i kilka podsystemów centralnego układu nerwowego, spoza układu słuchowego. Terapia TRT wykorzystuje plastyczność mózgu, a przez to zdolność odśrodkowego układu nerwowego do modyfikowania połączeń neuronalnych, umiejętności filtracji i selekcji sygnałów. Umożliwia to mózgowi z radzeniem sobie z dostarczeniem dużej ilości informacji jakie docierają do niego bez przerwy. Terapia TRT zmierza do tego, aby szum stał się jak najbardziej obojętny dla pacjenta oraz najmniej uświadamiany. Celem jej jest zniwelowanie negatywnych reakcji i asocjacji związanym z tinnitusem poprzez zmniejszenie lub zniesienie jego percepcji w korze mózgowej. Oznacza to, iż mózg ma się nauczyć ignorować szum uszny1.

Aby ten cel osiągnąć przeprowadza się:

  • konsultację psychologiczną

  • terapię dźwiękową

Leczenie szumów usznych – konsultacja psychologiczna w terapii TRT

         Konsultacja z psychologiem, zwana również haubityzacją reakcji kładzie nacisk na świadome procesy poznawcze dotyczące szumu usznego. Jej celem jest zmienić podejście oraz reakcję osób cierpiących na tinnitusa. Psychoterapeuci mają za zadanie uświadamiać pacjentów. Na podstawie przeprowadzonych badań udowadniają im, że pomimo zmagania się z tymi nieprzyjemnymi dźwiękami mogą oni nadal funkcjonować. Ponadto psycholog dowodzi i tłumaczy iż ta „uciążliwość” nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia, dlatego nie należy się nią przejmować. Te argumenty mają spowodować, zmniejszenie bądź zlikwidowanie reakcji stresogennej pacjenta na szum uszny.

Leczenie szumów usznych – terapia dźwiękiem

            Ważniejszą częścią terapii TRT jest dostarczenie odpowiedniego tła dźwiękowego. Terapia dźwiękiem zwana również haubituacją percepcji ma za zadanie zmniejszyć kontrast w drogach słuchowych a tłem z otoczenia. Ważne jest, aby tego dźwięku specjalnie nie słuchać. Trzeba z nim cały czas przebywać, szczególnie w miejscach gdzie jest cisza (np. przed snem). Najlepsze są dźwięki obojętne, jednostajne, nie przyciągające uwagi. Takie tło dźwiękowe zapewniają np.: generatory dźwięków. Głośność generatora powinna być dostosowana do poziomu szumu własnego. Należy pamiętać aby dźwięk z generatora nie zagłuszał własnych szumów. Powinien być ustawiony trochę ciszej od własnego tinnitusa.

W przypadku pacjentów z niedosłuchem , do treningów stosuje się wzbogacone tło akustyczne otoczenia, wzmocnione przez odpowiednio dobrane oraz ustawione aparaty słuchowe.

Natomiast u osób mających znaczny ubytek słuchu (powyżej 80 db HL), haubityzacja percepcji jest trudna do wykonania, gdyż nie możliwe jest wzmocnienie zewnętrznych dźwięków z otoczenia do poziomu słyszalności2.

leczenie szumów TRT

Generator dźwięków - kula

W „towarzystwie” odpowiednio ustawionych generatorów powinno przebywać się minimum 8 godzin dziennie.

Z kolei czas trwania terapii wynosi zazwyczaj od 1,5 roku do 2 lat. Zdarza się, że nawet dłużej3

Niestety nie ma gwarancji, że TRT przyniesie oczekiwane rezultaty.

Neuromonics- zwany również odczulaniem akustycznym powstał w oparciu o TRT lecz został nieco zmodyfikowany. Terapię tą opracował doktor Paul Davis z Australii. Podobnie jak w metodzie opisanej powyżej, kładzie się tu nacisk na konsultację psychologiczną i terapię dźwiękiem. Różnica polega na tym, że bodźcem zewnętrznym jest muzyka. Muzyka jest odpowiednio dopasowywana oraz obrabiana pod względem amplitudy i tempa. Dzięki temu jest odpowiednio filtrowana zgodnie z progiem słyszenia pacjenta. Nagrania muzyczne występują wraz z szumem białym i są filtrowane do wyższych częstotliwości (powyżej 10 tys Hz). Terapia „muzyczna” o niskim tonie intensywności odbywa się w słuchawkach i trwa od 2 do 4 godzin dziennie przez okres 6 miesięcy. W chwilach przerwy między nagraniami, pacjent słucha szumu białego, przez pierwszych kila miesięcy . Później tylko samą muzykę. W Polsce odczulanie akustyczne nie jest obecnie stosowane4.

Leczenie szumów usznych – terapia TRT – moje osobiste doświadczenia

Pomimo stosowania się zaleceń dotyczących tej terapii, nie odczułem żadnej ulgi. W moim przypadku wpływ na to mogło mieć to, iż nie odczuwam dyskomfortu jeśli jestem w zupełnej ciszy i nic nie robię. Oznacza to, że też nie mam problemów z zasypianiem. Szum natomiast jest bardzo uciążliwy gdy się na czymś skupię (czytanie książki, rozmowa z inną osobą). Sprawia, że bardzo szybko czuję się zmęczony.

Jednakże zalecam stosowanie tej terapii. Są osoby co odczuwają poprawę. Warto spróbować.

Autor SK 13.08.2021

  1. T. Poremski, Metoda i system diagnozowania i terapii szumów usznych, Praca doktorska, Gdańsk 2014 s. 44-45 https://pbc.gda.pl/Content/50453/phd_poremski_tomasz.pdf?handler=pdf ostatnia aktualizacja strony; 11.08.2021

  2. https://www.astrex.pl/webpage/terapia-trt.html ostatnia aktualizacja strony; 11.08.2021

  3. T. Poremski, op.cit. s. 45

  4. https://www.astrex.pl/webpage/terapia-trt.html ostatnia aktualizacja strony; 11.08.2021

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *