1. Wstęp – co dowiesz się z artykułu?
W tym artykule uzyskasz informacje o:
-
Definicji składników mineralnych i ich podział.
-
Jaki może mieć na szumy uszne niedobór w organizmie magnezu, cynku, potasu, selenu i żelaza.
-
Jaki wpływ mają te pierwiastki na organizm ludzki, ich dawkowanie, działania uboczne i interakcje z innymi lekami.
-
Publikacjach książkowych, które bardziej szczegółowo opisują wybrane składniki mineralne.
-
Przykłady sklepów internetowych, w których można nabyć niektóre składniki mineralne.
Jest to kolejna próba leczenia szumów usznych. Niestety ta metoda nie gwarantuje, że pozbędziesz pozbędziesz się tej dolegliwości. Na leczenie tinnitus -a może mieć wpływ np: przyczyna jego powstania, rodzaj słyszanego dźwięku, czas jego trwania, itd.
2. Co to są składniki mineralne?
Składniki mineralne to pierwiastki chemiczne, które są niezbędne w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu. W ustroju występują zazwyczaj w postaci różnych związków chemicznych (np. soli). W organizmie człowieka występuje około 60 pierwiastków, które stanowią około 4% masy ciała dorosłego człowieka. Ponad połowa z nich uznawana jest niezbędna dla życia. Składniki mineralne dzielimy na makroelementy i mikroelementy. Do makroelementów zalicza się: wapń, fosfor, potas, magnez, sód, chlor, siarka, azot, wodór, tlen, węgiel. Natomiast do mikroelementów zaliczamy np: żelazo, cynk, miedź, mangan, fluor, selen, chrom. Tą grupę obejmują też pierwiastki ultraśladowe np. nikiel, molibden. Przyjmuje się, że wszystkie makroelementy są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Inaczej wygląda sytuacja z mikroelementami, gdyż niektóre w nadmiarze są toksyczne. Niestety organizm ludzki nie jest w stanie sam wytworzyć składników mineralnych. Dlatego muszą być one dostarczone z zewnątrz1. Ich niedobór może powodować lub nasilać szumy uszne2.
3. Charakterystyka tych składników mineralnych, których niedobór może wywoływać lub nasilać szumy uszne
3.1. Magnez
W literaturze medycznej często określany jest pierwiastkiem życia. Wynika to z tego że, pełni wiele funkcji w organizmie3. Bierze udział w ponad 600 procesach metabolicznych takich jak wytwarzanie energii, regulacja ciśnienia krwi czy reakcje nerwowe4. Ponadto jest aktywatorem ponad 300 enzymów, odpowiedzialnych na przykład za produkcję białek i kwasów nukleinowych: DNA, RNA. Magnez jest również istotny w procesach termoregulacji, mineralizacji kości, kontroli poziomu glukozy we krwi5. Wielu publicystów uważa że jego niedobór może wywoływać lub nasilać szumy uszne. Może to wynikać z faktu, że magnez reguluje napięcie naczyń krwionośnych i zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego i emisji sygnałów podczas procesów słyszenia. Stwierdzono, że zapobiega szybkiej utracie słuchu podczas ekspozycji na hałas6. Doktor Michael Seidman napisał artykuł zatytułowany : „Leki stosowane w leczeniu zaburzeń ucha wewnętrznego” (Medicines to Treat Inner Ear Disorders”). Pisze w nim między innymi: „Zmniejszony dopływ krwi powoduje znaczne obciążenie tkanki nerwowej (ucha wewnętrznego), powodując produkcję wolnych rodników. Nagromadzenie wolnych rodników poważnie uszkadza ucho wewnętrzne i inne tkanki”. Magnez chroni nerwy w uchu wewnętrznym i jest silnym inhibitorem glutaminianu. Glutaminian jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym w wyniku działania fal dźwiękowych na komórki rzęsate w uchu wewnętrznym. Nieregulowana produkcja glutaminianu przy częstotliwościach dźwięku, dla których nie ma stymulacji zewnętrznej, może powodować szumy uszne7.
LEK Magne B6 Forte
Cytrynian magnezu (100 mg) i witamina B6 (10 mg)
100 szt.
Suplement – Magnez B6 activ 1 saszetka zawiera m.in: 375 mg cytrynianu magnezu; 600 mg potasu; 5 mg witaminy B6
Ten makroelement pobudza w działaniu witaminę D ( o możliwym wpływie niedoboru witaminy D na szumy uszne znajdziesz więcej informacji tu). Możesz mieć dobry poziom tej witaminy, ale może ona nie działać jeśli będzie niedomiar magnezu. Ten minerał rozszerza naczynia krwionośne i ma działanie przeciwzapalne, może zapobiec niedrożności naczyń. Wiele osób wraz dzwonieniem w uszach lub głowie cierpi na bóle głowy. Tym pierwiastkiem można leczyć migrenę, nie tylko profilaktycznie, ale także gdy jest ona aktywna8. Ten składnik mineralny wpływa także na nastrój danej osoby. Jego niedobór wiąże się z większym ryzykiem wystąpienia stresu, lęku depresji i innych chorób psychicznych 9. Jaki magnez wybrać? Na rynku bardzo duża ilość tego środka spożywczego. Można kupić przynajmniej 10 odmian magnezu. Są to: cytrynian magnezu, tlenek magnezu, chlorek magnezu, mleczan magnezu, jabłczan magnezu, taurynian magnezu, L-treonian magnezu, orotan magnezu, glicynian magnezu, siarczan magnezu. Wybór zależy od zapotrzebowania i dolegliwości. Należy też zwrócić w składzie na ilość jonów magnezu. Patrząc pod kątem szumów usznych można polecić:
-
cytrynian magnezu najlepiej wchłaniany przez organizm (depresja, stany lękowe, zaparcia)
-
mleczan magnezu ( według wstępnych badań może być pomocny w leczeniu depresji, stanów lękowych);
-
jabłczan magnezu (zmęczenie – potrzebne dalsze badania)
-
L-treonian magnezu, – (korzystny dla mózgu, depresja i stany lękowe, reguluje ciśnienie i poziom cukru we krwi- potrzebne dalsze badania)
-
Orotan magnezu – ze względu na cenę jest najdroższy, stosowany często przez sportowców, (wspomaga serce, dodaje energii, zaangażowany w budowę materiału gnetycznego w tym DNA)
-
glicynian magnezu (wspomaga serce i jakość snu, depresja, stany lękowe, napięte mięsnie, stany zapalne – potrzebne dalsze badania)10
Dawkowanie. Zgodnie z polskimi normami dzienne spożycie magnezu dla osób dorosłych jest uzależnione od płci . Dla kobiet wynosi 310-320 mg (dla kobiet w ciąży 360 mg), zaś dla mężczyzn norma wynosi 400 – 420 mg . Naturalnym źródłem tego makroelementu są rośliny strączkowate, orzechy, ziarna słonecznika, zielone warzywa liściaste, migdały. Skutki przedawkowania – może doprowadzić do obniżenia ciśnienia krwi, trudności z oddychaniem a w skrajnych przypadkach do zatrzymania akcji serca. Natomiast gdy dawka będzie często nieznacznie przekraczana może pojawić się biegunka nudności zaczerwienienie twarzy, niedrożność jelit, skurcze brzucha.11 Interakcje z innymi lekami, suplementami, żywnością spożywanie magnezu może osłabić działanie niektórych leków przeciwbakteryjnych (np. doksycyklina) i warfaryny. Nie należy zażywać ich w tym samym czasie. Natomiast wchłanianie tego pierwiastka zakłócają bisfosfoniany stosowane w leczeniu osteoporozy. Wpływ na poziom magnezu w organizmie mogą mieć także zażywane równocześnie preparaty cynku, wapnia i żelaza12
Więcej informacji o magnezie znajdziesz w książkach:
- Księgarnia: Booktime
2. Księgarnia: Taniaksiążka.pl
3.2. Potas
Odpowiedni poziom potasu jest ważny dla organizmu, dostarcza komórkom składników odżywczych, równocześnie wpływa na usuwanie zbędnych produktów przemiany materii. Oprócz tego bierze udział w spalaniu białek i węglowodorów oraz pobudza wydzielanie insuliny. Jest to pierwiastek, który poprawia koncentrację i zdolność myślenia13. Wpływa też na prawidłowe przekształcenie dźwięków w impulsy nerwowe, które są przekazywane do mózgu. Poziom tego makroelementu w uchu wewnętrznym zmniejsza się wraz z wiekiem, co może wiązać się ze stopniową utratą słuchu14. Potas wpływa też na prawidłowe funkcjonowanie układu krążenia ponieważ normalizuje rytm pracy serca i ciśnienie krwi. Naturalnym źródłem jego występowania są banany, pomidory, ziemniaki seler. Dawkowanie: Jeśli producent lub lekarz nie zalecił inaczej osoba dorosła powinna spożywać 2000 -4000 mg potasu. Objawy nadmiaru potasu (hiperkaliemia) występują rzadko, gdyż organizm go wydala. Z taką sytuacją można się spotkać w zaawansowanych chorobach nerek lub w wyniku nadmiernej suplementacji tego pierwiastka. Hiperkaliemia objawia się między innymi zwolnioną akcją serca, spadek masy mięśniowej oraz drętwienie lub mrowienie kończyn.15
Pacjenci powinni najpierw skonsultować się z wykwalifikowanymi pracownikami służy zdrowia w celu uzyskania informacji dotyczących tych suplementów i leków, oraz czy mogą je stosować. Nie wszystkie suplementy są skuteczne i nie działają na każdą osobę tak samo. Ponadto mogę spowodować niepożądane skutki uboczne i /lub przeciwdziałać istniejącym terapiom lekowym. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety.
3.3. Cynk (Zn)
Cynk ogrywa istotną rolę w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Ma wpływ na ponad 300 enzymów i wchodzi w skład 80 z nich. Oddziałuje na strukturę części białek ,DNA, wchłanianie witamin (zwłaszcza witaminy A) i uczestniczy w procesie podziału komórek. Przyczynia się do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i hormonalnego. Bierze udział w metabolizmie węglowodanów i kwasów tłuszczowych. Odpowiada za odczuwanie smaku i zapachu. Odgrywa ważną rolę w syntezie insuliny i układu rozrodczego. Ponadto ten mikroelement wzmacnia układ immunologiczny i chroni organizm przed działaniem wolnych rodników. Wspomaga pamięć, umysł a nawet wzrok16 Ucho wewnętrzne zawiera duże stężenie cynku (Budowa ucha patrz tu). Wiele badań klinicznych dowiodło korelację niedoboru cynku a szumem usznym i niedosłuchem czuciowo – nerwowym. Ta ostatnia wymienna nazwa, jest używana do wskazania patologicznej zmiany struktur w obrębie ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego. Jedno z doświadczeń dowiodło, że „Dzięki suplementacji cynku u pacjentów z niewielkim jego niedoborem, nastąpiła poprawa w zakresie szumów usznych i niedosłuchu czuciowo- nerwowego u około 1/3 osób w podeszłym wieku”. Natomiast inne badanie kliniczne wykazało, że suplementacja cynku w dawce 34-58 mg przez okres dwóch tygodni spowodowała „(…) znaczne zmniejszenie skali liczbowej (szumów usznych)”. Z kolei badanie przeprowadzone we Francji z zastosowaniem cynku wykazało „[…] pozytywne wyniki u około 52% przypadków: u 15% nastąpiła znaczna poprawa a u 37 % nastąpiła niewielka poprawa objawów… [jest] bardziej skuteczny w typach szumów o charakterze ciągłym niż w innych rodzajach”. W 2003 roku w czasopiśmie Otology and Neurotology opublikowano wynki badań klinicznych przeprowadzonych w Turcji. Stwierdzono w nich, że dzienna dawka 50 mg jest bardzo pomocna w zmniejszaniu szumu w uszach17.
Dawkowanie – zgodnie z polskimi normami zalecane dzienne spożycie Zn dla osób dorosłych wynosi:
-
kobiety – 8 mg
-
mężczyźni 11 mg
-
kobiety w ciąży 11-12 mg
-
kobiety karmiące 12-13 mg18.
Jest to dawka wiele razy mniejsza niż w przedstawionym powyżej badaniu klinicznym. Dlatego nie należy zażywać 50 mg cynku dziennie bez wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Najlepiej spożywać go na czczo 2 godziny przed posiłkiem lub wieczorem przed snem19. Naturalnymi źródłami Zn są produkty pochodzenia zwierzęcego takie jak mięsa, jaja, ostrygi, ryby. Występuje on też, choć w mniejszym stopniu w nasionach słonecznika, pestkach dyni, otrębach pszennych i kiełkach pszenicy20. Skutki przedawkowania – jeśli będziemy długotrwale przyjmowali z suplementów zbyt duże ilości cynku mogą wystąpić: zaburzenia odporności, spadek stężenia cholesterolu HDL rozwój choroby Alzheimera. Odnotowano także niedobory miedzi, co może spowodować choroby neurologiczne lub zwiększać ryzyko niedokrwistości. Do objawów ciężkiego zatrucia cynkiem zalicza się: nudności, bóle brzucha, utrata apetytu, biegunka i bóle głowy21. Interakcje podczas suplementacji Zn nie należy spożywać go równocześnie z:
-
wapniem (zmniejsza wchłanianie cynku),
-
żelazem (zakłócają absorpcję żelaza i hamują wchłanianie cynku);
-
alkoholem (utrudnia wchłanianie i zwiększa jego wydalanie z moczem)
-
Kwasem chlorogenowym (występujący w kawie) utrudnia wchłanianie cynku
-
niektórymi antybiotykami (np. ciprofloksacyny, enoksacyny, norfloksacyny, tetracykliny)
-
diuretykami – długotrwałe stosowania może zwiększać wydalanie cynku z moczem.
-
Kwasem walproinowym (może powodować zwiększenie zapotrzebowania na cynk)22.
Pacjenci powinni najpierw skonsultować się z wykwalifikowanymi pracownikami służy zdrowia w celu uzyskania informacji dotyczących tych suplementów i leków, oraz czy mogą je stosować. Nie wszystkie leki i suplementy są skuteczne i nie działają na każdą osobę tak samo. Ponadto mogę spowodować niepożądane skutki uboczne i /lub przeciwdziałać istniejącym terapiom lekowym. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety.
3.4. Żelazo (Fe)
Według szacunków około 1.5-1,8 mld osób na świecie ma niedokrwistość z powodu niedoboru żelaza. Z danych przedstawionych z 2019 roku, w Polsce na anemię cierpi 18% dzieci w wieku od 6 miesięcy do 5 lat. Żelazo jest ważne dla organizmu, gdyż jest podstawowym składnikiem hemoglobiny – białka czerwonych krwinek. Hemoglobina transportuje tlen z płuc do tkanek organizmu. Ponadto Fe wchodzi w skład innego białka – mioglobiny, która umożliwia magazynowanie tlenu w mięśniach. Ten mikroelement ma też wpływ na wydolność systemu odpornościowego wspomagając go w walce z wirusami i bakteriami. Ponadto metabolizuje cholesterol i sprzyja detoksykacji szkodliwych substancji w wątrobie23. Wśród objawów niedokrwistości wymienia się też osłabienie, szybkie męczenie się , problemy z koncentracją i uwagą, bóle i zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca24 Badania przeprowadzone w Chinach wykazało niedobór żelaza u 61% osób z nagłą utratą słuchu. Kolejne badanie, które zostało opublikowane w Otolaryngology, Head Neck Surgery potwierdziło bezpośredni związek między nagłą utratą słuchu a niedoborem tego pierwiastka. Natomiast witryna internetowa University of Maryland wymienia powstawanie tinnitusa jako efekt uboczny niedoboru Fe lub niedokrwistości. W innym raporcie zaś dowiadujemy się, że pulsujący szum w uszach jest objawem niedokrwistości. Niedokrwistość wywołuje mniejszą lepkość krwi, przez to zwiększa jej prędkość przepływu powodując pulsacyjny szum w uszach25. Ślimak, który wchodzi w skład układu słuchowego, jest bardzo zależny od ilości tlenu dostarczanego przez krew. Gdy nie dociera tam odpowiednia ilość tlenu, mózg otrzymuje mniej bodźców słuchowych. Może dojść z tego powodu do ubytku słuchu26.
Dawkowanie żelaza
Najlepiej spżywać Fe mędzy posiłkami lub na czczo. Dawka żelaza zależy od płci i wieku i stanu zdrowia. Dla osób dorosłych dzienna dawka według polskich norm wynosi:
-
10 mg mężczyźni, kobiety karmiące piersią, kobiety powyżej 50 lat
-
18 mg kobiety poniżej 50 lat
-
27 mg kobiety w ciąży
W pożywieniu ten mikroelement występuje w dwóch postaciach: żelazo hemowe i żelazo niehemowe. Pierwsze z wymienionych występuje w produktach odzwierzęcych i jest lepiej przyswajane przez człowieka ( np. wątróbka wieprzowa, żółtka jaj, podroby, mięso). Natomiast żelazo niehemowe posiadają produkty roślinne i jest trudniej przyswajane przez człowieka (orzechy, pestki dyni, buraki, botwinka, kakao)27. Przykładowe działania niepożądane po przedawkowaniu. Po podaniu można zaobserwować zaburzenia ze strony układu pokarmowego (nudności, wymioty, zaparcia lub biegunki, bóle żołądka, przemijające zaburzenia smaku), skórne reakcje alergiczne. W przypadku ostrego zatrucia mogą się pojawić: zwiększona przepuszczalność naczyń, zmniejszenie objętości osocza, zapaść sercowo-naczyniowa28. Interakcje. Nie należy stosować tego pierwiastka razem z lekami na nadkwaśność (Inhibitory pompy protonowej), gdyż zaburzają jego wchłanianie. Preparaty żelaza zaburzają też wchłanianie antybiotyków tetracyklinowych, fluorochinolonów, kaptoprilu czy bifosfonianów. Mogą też osłabiać działanie lewotyroksyny i metyldopy29
3.5 Selen
Selen jest ważnym pierwiastkiem śladowym dla organizmu. Ma właściwości antyoksydacyjne. Wchodzi w skład enzymów, np. peroksydazy glutiadionowej , która nie dopuszcza do powstawania wolnych rodników . Ponadto odgrywa ważną rolę w przekazywaniu impulsów nerwowych w ośrodkowym układzie nerwowym. Wpływa na funkcjonowanie systemu immunologicznego, oraz na płodność człowieka30. Stwierdzono, że ten pierwiastek przeciwdziała toksyczności metali ciężkich, takich jak kadm, rtęć, tal i w ograniczonym stopniu na srebro31. (więcej tu o możliwym wpływie metali ciężkich na szumy uszne). Aby ułatwić przyswajanie selenu, należy spożywać także produkty bogate w białko i witaminy antyoksydacyjne: A, E, i C. (więcej tu o leczeniu szumów usznych za pomocą witamin-link). Do najbogatszych źródeł selenu należą: orzechy brazylijskie, owoce morza, ryby. Stężenie selenu w produktach roślinnych zależy od ich położenia geograficznego32.
Doktor Mindell proponuje profilaktyczną dawkę tego suplementu (w zależności od wieku) od 100 do 200 mcg dziennie. Za dawkę toksyczną uważa 600-700 mcg. Zarówno nadmiar jak i niedobór selenu jest szkodliwy dla organizmu33. Diagnostyka Podstawowym miernikiem zawartości tego minerału w organizmie człowieka jest badanie krwi i/ lub moczu. W tym przypadku, jego ilość odzwierciedla jego zawartość w ciągu ostatniej dobry. Bardziej dokładnym badaniem jest analiza pierwiastkowa włosa34.
Pacjenci powinni najpierw skonsultować się z wykwalifikowanymi pracownikami służy zdrowia w celu uzyskania informacji dotyczących tych suplementów i leków, oraz czy mogą je stosować. Nie wszystkie leki i suplementy są skuteczne i nie działają na każdą osobę tak samo. Ponadto mogę spowodować niepożądane skutki uboczne i /lub przeciwdziałać istniejącym terapiom lekowym. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety.
4. Podsumowanie
Uzupełnienie niedoborów składników mineralnych w organizmie to kolejna metoda leczenia szumów usznych. Niestety nie gwarantuje że pozbędziesz się tej dolegliwości lub słyszany przez Ciebie dźwięk będzie mniejszy. (Patrz o mnie). Istnieje wiele przyczyn szumów usznych ( patrz link) jak i słyszanych przez pacjentów dźwięków. Jeśli jesteś osobą wytrwałą, która się nie poddaje lub podejrzewasz że niedobór składników mineralnych wywołuje szumy uszne, wypróbuj tę metodę. Możesz także sprawdzić inne sposoby leczenia ⇒ zobacz.
5. Więcej wiadomości o witaminach i składnikach mineralnych znajdziesz w książce....
Informacje o składnikach mineralnych są tu zaprezentowane bardzo ogólnikowo. Nie są opisane ich wszystkie właściwości. Odnoszą się tylko o ewentualnym wpływie (w przypadku niedoboru) na tinnitus. Więcej wiadomości o witaminach i składnikach mineralnych można znaleźć w internecie (to zajmie sporo czasu na szukanie) i w publikacjach książkowych. Bardzo ciekawy został wydany niedawno podręcznik Magdaleny Łyszczek, zatytułowany „Suplementy od A do Z”. Autorka ukończyła Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Z jej pracy dowiemy się między innymi:
-
rola witamin, minerałów (także innych suplementów ) w organizmie, źródło ich występowania, dawkowanie, skutki niedoborów lub ich przedawkowania, diagnostyka, interakcje z innymi lekami
-
jaki najlepiej wybrać suplement i na co zwracać uwagę przy jego kupnie;
-
co to są suplementy?
Książkę tę można kupić np.:
a) Taniaksiążka.pl (zobacz cenę )
b) booktime.pl (patrz na cenę książki)
Uważam, że warto tę książkę mieć. Jeśli Tobie się nie przyda, mogą ciekawą wiedzę z niej wyciągnąć Twoi członkowie z rodziny.
6. Moja opinia o wpływie składników mineralnych na szumy uszne
Niestety nie sprawdzałem czy niedobór składników mineralnych miał u mnie wpływ na szumy uszne. Nawet nie wiem czy takie braki występują w organizmie. Podejrzewam, że mogę mieć niewystarczającą ilość magnezu, gdyż od czasu do czasu doświadczam skurczów łydek. Jeśli chcesz się podzielić doświadczeniem tej próby leczenia napisz do mnie.https://oszumach.pl/kontakt/
7. Ważna informacja
Ten artykuł został opracowany na podstawie (w momencie publikacji) aktualnych informacji na stronach internetowych i oraz poza nimi, ale nie może być podstawą do autodiagnostyki lub samoleczenia. Dlatego należy w celu uzyskania szczegółowych i specjalistycznych informacji skonsultować się z lekarzem. Prezentowanych tu informacji o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego w stosunku do każdego pacjenta. O postępowaniu medycznym, w tym o zakresie i częstotliwości badań diagnostycznych i/lub procedur terapeutycznych decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami medycznymi, które ustala po zapoznaniu się ze stanem pacjenta.
autor : S. K. 17.05. 2023
-
Karolina Karabin, Składniki mineralne – podział, funkcje, źródła, https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/skladniki-mineralne-podzial-funkcje-zrodla-aa-RLKV-YY57-Eyqr.html 24.04. 2023
-
https://www.thieme.de/de/gesundheit/vitamine-mineralstoffe-tinnitus-45166.htm 20.03. 2023
-
Jadwiga Górnicka, Apteka Natury, s. 316-317.
-
https://ktociewyleczy.pl/wiedza/leczenie/suplementy-diety/10885-jaki-magnez-wybrac 25.04. 2023.
-
Magdalena Łyszczek, Suplementy od A do Z, Poznań 2022, s. 100
-
https://www.vitamindoctor.com/gesund-werden/hals-nase-ohren/tinnitus-und-hoersturz#c3453 23. 04. 2023.
-
https://itlhealth.eu/articles/magnesium-benefits/magnesium-supplements-may-help-tinnitus-treatment-and-relief?country_override=PL-14 26. 04. 2023.
-
Carina Rehberg, Magnesium: Wirkung, Bedarf, Dosierung https://www.zentrum-der-gesundheit.de/ernaehrung/mineralstoffe-spurenelemente/magesium-ueberblick/magnesium 27.04. 2023.
-
Carina Rehberg,Magnesium: Wirkung, Bedarf, Dosierung https://www.zentrum-der-gesundheit.de/ernaehrung/mineralstoffe-spurenelemente/magesium-ueberblick/magnesium 27.04. 2023; https://porady.interia.pl/diety-i-odzywianie/news-5-objawow-niedoboru-magnezu,nId,4913484 27.04. 2023; Magdalena Łyszczek. op.cit. s. 101.
-
Małgorzata Rapiej-Szczęsna, 10 postaci magnezu – na co pomaga każda z nich?https://odzywianie.wprost.pl/skladniki-odzywcze/10336068/10-postaci-magnezu-na-co-pomaga-kazda-z-nich.html 29.04. 2023; https://www.healthline.com/nutrition/magnesium-types#Should-you-take-a-magnesium-supplement? 29.04.2023; https://nutritastic.de/10-interessante-arten-von-magnesium-und-wofuer-sie-verwendet-werden/ 29. 04. 2023. Sabrina Maler, 10 interessante Arten von Magnesium (und wofür sie verwendet werden) https://nutritastic.de/10-interessante-arten-von-magnesium-und-wofuer-sie-verwendet-werden/ 29.04. 2023; https://ktociewyleczy.pl/wiedza/leczenie/suplementy-diety/10885-jaki-magnez-wybrac 25.04. 2023.
-
Carina Rehberg, Magnesium: Wirkung, Bedarf, Dosierung https://www.zentrum-der-gesundheit.de/ernaehrung/mineralstoffe-spurenelemente/magesium-ueberblick/magnesium 27.04. 2023. Magdalena Łyszczek. op.cit. s. 103-104
-
Magdalena Łyszczek. op.cit. s. 106
-
Bożena Szalko, Potas – rola i funkcje w organizmie, źródła, niedobór i nadmiar potasu, https://zywienie.abczdrowie.pl/potas-w-jedzeniu 01. 05. 2023.
-
https://www.miracle-ear.com/blog-news/vitamins-for-ear-health 01. 05. 2023.
-
Bożena Szalko op. cit.
-
Kinga Olchowy, Cynk – właściwości, objawy niedoboru, skutki nadmiaru, https://portal.abczdrowie.pl/cynk 04. 05. 2023; M. Łyszczek, op. cit. s. 85.
-
https://www.tinnitusformula.com/library/zinc-tinnitus-and-your-immune-system/ 05. 05. 2023; https://www.tinnitusformula.com/library/role-of-zinc-in-the-treatment-of-tinnitus/ 05.05. 2023
-
M Łyszczek, op. cit. s. 88; https://www.mito-pharma.pl/Cynk-jak-go-prawidlowo-suplementowac-blog-pol-1645612419.html 06. 05. 2023.
- https://www.mito-pharma.pl/Cynk-jak-go-prawidlowo-suplementowac-blog-pol-1645612419.html 06. 05. 2023.
-
Kinga Olchowy, op. cit
-
M. Łyszczek , op. cit, s. 88-89.
- https://www.mito-pharma.pl/Cynk-jak-go-prawidlowo-suplementowac-blog-pol-1645612419.html 06. 05. 2023.
-
M. Łyszczek , op. cit, s. 119.
-
Ibidem, s. 123.
-
https://www.tinnitusformula.com/library/how-iron-deficiency-affects-tinnitus/ 10. 05. 2023; https://www.pepsieliot.com/jak-niedobor-zelaza-wplywa-na-szumy-uszne-i-niedoczynnosc-tarczycy/#:~:text=Niedob%C3%B3r%20%C5%BCelaza%20i%20szumy%20uszne%201%20Strona%20internetowa,krwi%2C%20mo%C5%BCe%20powodowa%C4%87%20pulsacyjny%20szum%20w%20uszach.%20%284%29 10. 05. 2023.
-
James Morrison, Can Anemia Cause Tinnitus? https://tinnitusandyou.com/can-anemia-cause-tinnitus/#google_vignette 10. 05. 2023.
-
https://www.medistore.com.pl/a/zdrowie/zelazo 13. 05. 2023.
-
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=858 14. 05. 2023.
-
Marcin Korczyk , Żelazo dla dorosłych – jak dawkować i jakie najlepsze?, https://pantabletka.pl/zelazo-dla-doroslych-najlepszeopinie/#:~:text=Zgodnie%20z%20obowi%C4%85zuj%C4%85cymi%20rekomendacjami%20zdrowa%20doros%C5%82a%20osoba%20powinna,zapotrzebowanie%20na%20%C5%BCelazo%2C%20ta%20rekomendowana%20dawka%20si%C4%99%20zwi%C4%99ksza. 13, 05. 2023.
-
Dariusz Kuźnick,Selen – Wpływ na funkcjonowanie organizmu człowieka, http://aptekalegeartis.pl/aktualnosc/selen-wplyw-na-funkcjonowanie-organizmu-czlowieka/ 12. 02. 2023
-
Selenium in the treatment of heavy metal poisoning and chemical carcinogenesis, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1304229/ 07.05. 2023
-
M. Łyszczek, op. cit., s. 107.
-
Dariusz Kuźnick, op.cit
-
Magdalena Łyszczek, op. cit., s. 110.