pol_pm_CARDIOBON szum w uszach

Co to jest Cardiobon?

Według zapewnień producenta preparat stanowi uzupełnienie diety w składniki wspomagające pracę serca. Zalecany jest w początkowym okresie niewydolności krążenia , w zaburzeniach ukrwienia mózgu. Można go też wykorzystać przeciwko szumom w głowie.

1. Ekstrakt z liści miłorzębu japońskiego (ginkgo biloba)

1.1. Z jakich aktywnych związków składa się miłorząb japoński?

     Miłorząb japoński to roślina, która ma wiele właściwości zdrowotnych. Jest najpopularniejszym środkiem, który wykorzystuje się przeciwko szumom w uszachZawiera: flawonoidy (ginkgetynę, bilobetynę, glikozydy kwercetyny i kemferolu), związki terpenowe(ginkgolidy i bilobalid), kwasy fenolowe, proantocyjanidyny, fitosterole, witaminy C i E. 

1.2. Wpływ miłorzębu japońskiego na szum w uszach

        Substancje zawarte w Ginko Biloba usprawniają krążenie mózgowe i zwiększają elastyczność naczyń, zmniejszając równocześnie ich przepuszczalność. Wyciągi z miłorzębu poprawiają przepływ krwi i zapobiegają powstawaniu zakrzepów, sprzyjających rozwojowi udaru. Dzięki korzystnemu działaniu na krążenie mózgowe, miłorząb japoński poprawia dotlenienie i odżywienie struktur centralnego układu nerwowego. Efekt ten wykorzystywany jest w leczeniu demencji, zaburzeń pamięci i koncentracji oraz zawrotów głowy. Dodatkowe działanie neuroprotekcyjne sprawia, że preparaty zawierające wyciągi z miłorzębu stosowane są wspomagająco w schorzeniach neurodegeneracyjnych Często jest polecany przy dolegliwości jaką jest szum w uszach. Poprawia on przepływ krwi do mózgu i uszu oraz obwodowych naczyń krwionośnych, zapobiegając niedotlenieniu i zakrzepom. . Ten składnik Cardiobon wykazuje działanie antyoksydacyjne, neutralizując wolne rodniki i opóźniając procesy starzenia się komórek. 1.

pol_pm_CARDIOBON szum w uszach

  Należy najpierw skonsultować się z wykwalifikowanymi pracownikami służy zdrowia w celu uzyskania informacji dotyczących tych suplementów i leków, oraz czy mogą je stosować. Nie wszystkie suplementy są skuteczne i nie działają na każdą osobę tak samo. Ponadto mogę spowodować niepożądane skutki uboczne i /lub przeciwdziałać istniejącym terapiom lekowym. Suplement diety nie ma właściwości leczniczych. Suplement diety jest środkiem spożywczym, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety.

2. Ekstrakt głogu

2.1. Składniki zawarte w ekstrakcie głogu

Ekstrakt z głogu to naturalny środek, którego właściwości zdrowotne są doceniane od wieków. Bogaty jest w witaminy (witaminy z grup B witamina C i E), mikroelementy (miedź ,żelazo, sód, potas, wapń) przeciwutleniacze, garbniki, flawonoidy i procyjanidyny. Flawonoidy i procyjanidyny, które działają rozszerzająco na naczynia krwionośne, mogą pomagać w obniżaniu ciśnienia krwi oraz redukcji ryzyka chorób serca.

2.2. Możliwy wpływ ekstraktu z głogu na szum w uszach i na objawy jakie im towarzyszą

Ekstrakt z głogu nie tylko korzystnie wpływa na serce, ale także przynosi korzyści mózgowi. Poprawia jego mikrokrążenie , co wpływa na lepszą dostawę tlenu i składników odżywczych do komórek mózgowych. Substancje przeciwdziałające stresom oksydacyjnym, takie jak witaminy C i E, chronią mózg przed uszkodzeniami.

Ponadto, regularne stosowanie tego składnika suplementu może pomagać w poprawie funkcji poznawczych oraz ma właściwości przeciwzapalne. Działa uspokajająco, może wspomagać koncentrację i pamięć. Wpływa także korzystnie na równowagę elektrolitową organizmu, co jest istotne dla zdrowia mózgu.

W kontekście narządu słuchu ekstrakt z głogu może być szczególnie korzystny dla osób doświadczających szumów w uszach. Problemy z krążeniem krwi w narządzie słuchu często są związane z tym objawem, a głóg może pomóc w jego łagodzeniu.

Warto również podkreślić, że roślina ta przeciwdziała procesom starzenia, co może wpłynąć na zachowanie zdrowia psychicznego na starość.2.

3. Magnez

3.1. Krótka charakterystyka magnezu

   W literaturze medycznej często określany jest pierwiastkiem życia. Wynika to z tego że, pełni wiele funkcji w organizmie3. Bierze udział w ponad 600 procesach metabolicznych takich jak wytwarzanie energii, regulacja ciśnienia krwi czy reakcje nerwowe4. Ponadto jest aktywatorem ponad 300 enzymów, odpowiedzialnych na przykład za produkcję białek i kwasów nukleinowych: DNA, RNA. Magnez jest również istotny w procesach termoregulacji, mineralizacji kości, kontroli poziomu glukozy we krwi5.

3.2. Wpływ niedoboru magnezu na szum w uszach

Wielu publicystów uważa że jego niedobór może wywoływać lub nasilać szum w uszach. Może to wynikać z faktu, że magnez reguluje napięcie naczyń krwionośnych i zapewnia prawidłowe działanie układu nerwowego i emisji sygnałów podczas procesów słyszenia. Stwierdzono, że zapobiega szybkiej utracie słuchu podczas ekspozycji na hałas6. Doktor Michael Seidman napisał artykuł zatytułowany : „Leki stosowane w leczeniu zaburzeń ucha wewnętrznego” (Medicines to Treat Inner Ear Disorders”). Pisze w nim między innymi: „Zmniejszony dopływ krwi powoduje znaczne obciążenie tkanki nerwowej (ucha wewnętrznego), powodując produkcję wolnych rodników. Nagromadzenie wolnych rodników poważnie uszkadza ucho wewnętrzne i inne tkanki”. Magnez chroni nerwy w uchu wewnętrznym i jest silnym inhibitorem glutaminianu. Glutaminian jest neuroprzekaźnikiem, wytwarzanym w wyniku działania fal dźwiękowych na komórki rzęsate w uchu wewnętrznym. Nieregulowana produkcja glutaminianu przy częstotliwościach dźwięku, dla których nie ma stymulacji zewnętrznej, może powodować szum w uszach7.

Na rynku bardzo duża ilość tego środka spożywczego. (Szerzej na ten temat jest w innym mim artykule :Wpływ niedoborów składników mineralnych na szumy uszne. (oszumach.pl) W Cardiobon znajduje się mleczan magnezu.  Według wstępnych badań może być pomocny szczególnie w leczeniu depresji i stanów lękowych

pol_pm_CARDIOBON szum w uszach

Moja opinia o Cardiobon

Suplementacja Cardiobonem to kolejna próba poradzenia sobie z szumami w uszach. Można go wykorzystać jeśli podejrzewa się, że przyczyną powstania tej dolegliwości jest nieodpowiednie krążenie, ciśnienie krwi oraz dotlenienie mózgu i/lub uszu.  Niestety nie gwarantuje, że pozbędziesz się tej dolegliwości lub słyszany dźwięk będzie cichszyNie wynaleziono bowiem dotychczas skutecznej metody leczenia , która pomogłaby każdej osobie. Jeśli jesteś osobą wytrwałą i która się nigdy się nie poddaje można go wypróbować. Suplement zawiera bowiem składniki które mogą wspomóc w walce z szumami w uszach. Jeśli nie masz przekonania do tego suplementu możesz wypróbować inne metody leczenia szumów usznych (patrz link)

Osobiście nie wypróbowałem Cardiobon, gdyż zażywałem już inne suplementy i leki podobnym działaniu. Obecnie skupiam się na innych próbach leczenia tinnitus-a

Informacje te mają na celu uzupełnienie, a nie zastąpienie porady lekarza lub pracownika służby zdrowia i nie obejmują wszystkich możliwych zastosowań, środków ostrożności, interakcji lub skutków ubocznych. Informacje te mogą nie odpowiadać Twojej konkretnej sytuacji zdrowotnej. Nigdy nie zwlekaj ani nie lekceważ zasięgnięcia profesjonalnej porady lekarskiej u swojego lekarza lub innego wykwalifikowanego pracownika służby zdrowia z powodu czegoś, co przeczytałeś na witrynie oszumach.pl  Przed rozpoczęciem, przerwaniem lub zmianą jakiejkolwiek przepisanej części planu opieki zdrowotnej lub leczenia należy zawsze porozmawiać ze swoim lekarzem lub pracownikiem służby zdrowia, a także aby ustalić, jaki przebieg terapii będzie dla Ciebie odpowiedni.

autor S. K. 15. 03. 2024


  1. https://www.brainpower.org/research/ginkgo-biloba.html 06. 10. 2023; Anju Mobin, The Brain Booster: 7 Awesome Health Benefits of Ginkgo Biloba, https://nootropicsresources.com/health-benefits-ginkgo-biloba/ 06.10. 2023;  https://neuropedia.com/ginkgo-biloba-science-benefits/ 06.10. 2023; Dongliang Liu, Yue Hu, Dali Wang,  Hezhou Han,Yi Wang,Xilu Wang ,Zhaoyu Zhou , Xiulan Ma,  Yaodong Dong, Herbal medicines in the treatment of tinnitus: An updated review,https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fphar.2022.1037528/full 06.10.2023, Zili Feng, Qian SunWang ChenYu BaiDaihua Hu , Xin Xie, The neuroprotective mechanisms of ginkgolides and bilobalide in cerebral ischemic injury: a literature reviev, https://molmed.biomedcentral.com/articles/10.1186/s10020-019-0125-y06. 10. 2023; https://ktomalek.pl/blog/milorzab-japonski-wlasciwosci-dzialanie-skutki-uboczne/w-3058 06. 10.2023;
  2. https://www.healthline.com/nutrition/hawthorn-berry-benefits 29. 02. 2024; https://www.verywellhealth.com/the-benefits-of-hawthorn-89057 29. 02. 2024; https://www.frontiersin.org/journals/pharmacology/articles/10.3389/fphar.2020.00118/full 29. 02. 2024; https://www.boldsky.com/health/nutrition/2019/hawthorn-nutrition-benefits-recipes-128190.html?story=4 29 .02. 2024; https://www.healthspectra.com/hawthorn-berries/ 29. 02. 2024
  3. Jadwiga Górnicka, Apteka Natury, s. 316-317.
  4. https://ktociewyleczy.pl/wiedza/leczenie/suplementy-diety/10885-jaki-magnez-wybrac 25.04. 2023.
  5. Magdalena Łyszczek, Suplementy od A do Z, Poznań 2022, s. 100
  6. https://www.vitamindoctor.com/gesund-werden/hals-nase-ohren/tinnitus-und-hoersturz#c3453 23. 04. 2023.
  7. https://itlhealth.eu/articles/magnesium-benefits/magnesium-supplements-may-help-tinnitus-treatment-and-relief?country_override=PL-14 26. 04. 2023.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *